SEO MAKALE

Seo’ya Uygun Makale Nasıl Yazılmalıdır ?

  • Öncelikle Seo odaklı bir makale yazıyorsanız ilk dikkat etmeniz gereken şart yukarıda da anlattığım özgünlüktür. Özgünlük seo uyumlu makaleler de en çok aranan ve en çok dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesidir.
  • Diğer dikkat etmeniz gereken kurallardan bir tanesi de Türkçe imla kurallarına uymaktır. Eğer uymazsanız hem kullanıcılar açısından hemde arama motorları tarafından olumsuz gözle bakılmaya başlanacaktır.
  • Makale akıcı bir dille yazılmalı ve konudan, başlıktan farklı konulara açılmamalıdır. Unutmayın ki sitenize giriş yapan ziyaretçilerin sitenizden çabuk çıkmaması gezinmesi de yani ortalama ziyaret süresi de Google açısından önemli bir unsurdur ve bunu öncelikle makaleler ile sağlayabilirsiniz.
  • Kullanıcının konu hakkında merak edebileceklerini kısa kısa başlıklar şeklinde değin melisiniz. Kullanıcı bir konu hakkında sitenizde bütün sorulara cevap verebilmeli veya konu içerisinde siz bu diğer soruların cevaplarına ulaşabilecekleri yerleri göstermeli ve kullanıcıları yönlendirmelisiniz.
  • Başlıklara ve bölümlere ayırın; konunuzda bir çok sorundan bahsedeceksiniz bunları başlıklara ayırın ve bu sayede kullanıcı sadece kendi ihtiyacı olan bölüme yoğunlaşır diğer türlü uzun bir yazıyı asla okumayacaktır.
  • Anahtar kelimelere yer verin; Anahtar kelimelerinizin kullanımını dengelemeniz gerekmektedir. Ne çok fazla ne çok az kullanmalısınız. Ortalama olarak %2-%4 aralığına yakın olmalıdır . Bunu bir çok seo eklentisi sizlere göstermekte ve örneğin %4’ü geçerseniz sizleri uyarmaktadır.
  • Konunuzu süsleyin; Sadece yazı kimsenin dikkatini çekmez, olabildiğince görsel materyaller veya videolarla konunuzu süsleyin kullanıcının merakını çekmeye çalışın. Fotoğrafların olmasıda önemlidir tıpkı yazı gibi fotoğraflarda Google’ın gözünden kaçmamaktadır.